داروخانه گیاه پزشکی اُرگانیک

چرا از محصولات ارگانیک استفاده کنیم؟

 

محصولات ارگانیک به محصولی گفته می‌ شود که بدون دخالت هرگونه ماده‌ی شیمیایی و روش‌ های مصنوعی تولید می‌ شود یعنی محصولی که منشا آن کاملاً طبیعی باشد و در فرآیند تولید آن از هیچ گونه ماده شیمیایی یا فرآیندی که باعث تغییر در ماهیت طبیعی مواد تشکیل دهنده می‌ شود، استفاده نشده باشد.

صنعت غذای ارگانیک یک تجارت پررونق است ، انتظار می‌رود در آینده نزدیک رشد بیشتری پیدا کند. بر اساس یک نظرسنجی در سال 2016، برخی از مصرف کنندگان محصولات ارگانیک را تهیه می کنند زیرا معتقدند برای محیط زیست بهتر است، حتی بیشتر به دلایل مربوط به سلامت خود و خانواده این کار را انجام می دهند.

"<yoastmark

 

دقیقاً مزایای سلامتی ارگانیک شدن چیست؟

این بستگی به این دارد که از چه کسی بپرسید و با کدام مطالعات نسبت به این امراقدام کنید. اما اگر تصمیم به خرید غذاهای ارگانیک دارید، در اینجا برخی از فواید استفاده از مواد ارگانیک را برایتان ذکر خواهیم کرد.

 

آفت کش ها و فلزات سنگین کمتر

میوه ها، سبزیجات و غلات با برچسب ارگانیک بدون استفاده از اکثر آفت کش های مصنوعی یا کودهای مصنوعی رشد می کنند.

(هیئت استاندارد ملی ارگانیک اجازه استفاده از برخی مواد مصنوعی را می دهد.) در حالی که چنین مواد شیمیایی در مقادیری که برای کشاورزی معمولی استفاده می شود ایمن تلقی می شوند، کارشناسان بهداشت هنوز در مورد مضرات احتمالی مواجهه مکرر هشدار می دهند.

به عنوان مثال، علف‌کش رایج Roundup به عنوان یک «سرطان‌زای احتمالی انسان» طبقه‌بندی شده است و حشره‌کش کلرپیریفوس با تأخیر رشد در نوزادان مرتبط است. مطالعات همچنین نشان داده‌اند که بقایای آفت‌کش‌ها – در سطوحی که معمولاً در ادرار بچه‌ها در ایالات متحده یافت می‌شود – ممکن است در شیوع ADHD نقش داشته باشد. آنها همچنین با کاهش کیفیت اسپرم در مردان مرتبط هستند. یک متاآنالیز در سال 2014 در مجله تغذیه بریتانیا نشان داد که محصولات ارگانیک نه تنها کمتر دارای سطوح قابل تشخیص آفت کش هستند، بلکه به دلیل تفاوت در تکنیک های کوددهی، 48 درصد کمتر احتمال دارد که آزمایش کادمیوم مثبت داشته باشند. فلز سنگین سمی که در کبد و کلیه ها تجمع می یابد.

 

چربی های سالم بیشتر

طبق یک مطالعه در سال 2016 در مجله تغذیه بریتانیا، وقتی صحبت از گوشت و شیر به میان می‌آید، محصولات ارگانیک می‌توانند حدود 50 درصد اسیدهای چرب امگا 3، نوعی چربی سالم غیراشباع، نسبت به محصولات معمولی داشته باشند.

شیر ارگانیک آزمایش شده در این مطالعه نیز چربی اشباع کمتری نسبت به شیر غیر ارگانیک داشت. نویسندگان این مطالعه می‌گویند که این تفاوت‌ها ممکن است ناشی از نحوه پرورش دام‌های ارگانیک، با رژیم غذایی با علف‌ها و صرف زمان بیشتر در خارج از منزل باشد. آنها بر این باورند که تغییر از محصولات معمولی به ارگانیک باعث افزایش دریافت امگا 3 مصرف کنندگان بدون افزایش کالری کلی یا چربی اشباع می شود.

 

بدون آنتی بیوتیک یا هورمون مصنوعی

دام‌های معمولی را می‌توان برای محافظت در برابر بیماری با آنتی‌بیوتیک تغذیه کرد و پرورش حیوانات در شرایط شلوغ یا غیربهداشتی را برای کشاورزان آسان‌تر می‌کند.

FDA در اوایل سال جاری استفاده از آنتی بیوتیک های خاص را برای دام محدود کرد، اما نقاط ضعف در این قانون هنوز وجود دارد.

و به استثنای طیور، به حیوانات پرورش یافته معمولی نیز می توان هورمون های رشد مصنوعی تزریق کرد، بنابراین سریعتر وزن اضافه می کنند یا شیر بیشتری تولید می کنند. رولف هالدن، پروفسور و مدیر مرکز امنیت زیست محیطی در دانشگاه ایالتی آریزونا، می‌گوید، اما ردپایی از این مواد می‌تواند راه خود را به مصرف‌کنندگان باز کند. او می‌گوید اعتقاد بر این است که باقی‌مانده دارو به مقاومت گسترده آنتی‌بیوتیکی کمک می‌کند، و غذاهای ارگانیک  که بدون آنتی‌بیوتیک تولید می‌شوند  از این نظر ذاتاً ایمن‌تر هستند.

گوشت و لبنیات ارگانیک نمی توانند حاوی هورمون های مصنوعی باشند که با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است.

 

در برخی موارد آنتی اکسیدان بیشتر

در یک مطالعه شش ساله اخیر در مجله شیمی کشاورزی و مواد غذایی، محققان دریافتند که پیاز ارگانیک حدود 20 درصد محتوای آنتی اکسیدانی بیشتری نسبت به پیازهای معمولی دارد.

آنها همچنین این نظریه را مطرح کردند که تجزیه و تحلیل‌های قبلی  که بسیاری از آنها هیچ تفاوتی در سطوح آنتی‌اکسیدانی معمولی و ارگانیک پیدا نکرده‌اند.  ممکن است توسط دوره‌های مطالعه ی بسیار کوتاه و متغیرهای گیج‌کننده مانند آب‌وهوا خنثی شده باشد. گای کراسبی، دانشیار تغذیه در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد چان، می‌گوید:

این تحقیق “بسیار خوب انجام شد”.

اما او اشاره می‌کند که این مطالعه خاص «فقط یک جنبه از فیتوکمیکال‌ها را در بر می‌گیرد و نشان می‌دهد که می‌توان آنها را در شرایط ارگانیک بهبود بخشید». او می افزاید، این سوال که آیا غذاهای ارگانیک واقعا مغذی تر هستند، هنوز جای بحث دارد. اگر محققان برای اندازه‌گیری ویتامین یا مواد معدنی متفاوتی انتخاب می‌کردند، ممکن بود به نتایج متفاوتی دست پیدا کنند.»

 

 

کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک یک روش کشاورزی بدون استفاده از هیچ گونه مواد شیمیایی یا مصنوعی است که در راستای توسعه‌ ی پایدار کشاورزی است. این نوع محصولات با بالاترین مقادیر مواد غذایی و حداقل تاثیر بر روی طبیعت تولید می‌ شوند.

کشاورزانی که محصولات ارگانیک را تولید می کنند برای افزایش رشد گیاهان و تغذیه ی خاک از کود های طبیعی و کمپوست استفاده می کنند.

کشاورزی ارگانیک به نوعی یک استراتژی مدیریت زیست محیطی است که از گذشته مورد استفاده بسیاری

از کشاورزان بوده و منجر به بهبود کیفیت خاک و حفظ آب های زیر زمینی می شود، همچنین آلودگی را کاهش می دهد.

این استراتژی باعث افزایش باروری خاک و جلوگیری از فرسایش خاک می‌ شود و همچنین حفاظت از انسان‌ ها و حیوان‌ ها را در مقابل

عوارض جانبی مواد شیمیایی و مصنوعی به عهده دارد. با استفاده از مواد بیولوژیکی می‌توان گیاهان را در مقابل میکروب‌ ها به خوبی محافظت کرد.

بر اساس قوانینی که برای محصولات ارگانیک وجود دارد، این نوع کشاورزی باید کیفیت محصول را در حد عالی تضمین کند.

محیط زیست سالم تر

بسیاری از افراد از محصولات ارگانیک استفاده می‌ کنند چون این مواد برای محیط زیست مناسب‌ تر هستند،

آلودگی کمتری دارند و کیفیت آب و خاک را حفظ می‌ کنند.

محصولات ارگانیک گرانتر از محصولات معمولی هستند و اینکه آیا واقعاً ارزش هزینه اضافی را دارند یا خیر، قطعاً یک موضوع انتخابی است.

محققان می‌گویند افرادی مانند زنان باردار، کودکان خردسال، افراد مسن و افرادی که از آلرژی رنج می‌برند . ممکن است از انتخاب غذاهای ارگانیک بیشترین سود را ببرند. آنها همچنین به این نکته اشاره می‌کنند که یک رژیم کاملاً ارگانیک هنوز هم می‌تواند بسیار ناسالم باشد.

او می‌گوید: «خوردن بیش از حد گوشت و سبزیجات خطرآفرین است. صرف نظر از اینکه خریداران از چه نوع محصولاتی  اعم از معمولی یا ارگانیک استفاده می کنند»

 حرف پایانی در مورد مزایای استفاده از محصولات ارگانیک

برای تولید محصول ارگانیک از مواد غیرطبیعی استفاده نمی‌ شود. همچنین اصلاح ژنتیکی که در هنگام پرورش این محصولات استفاده نمی‌ شود.این روش باعث می‌ شود که این میوه‌ ها در سایز طبیعی، رنگ و طعم بهتری ارائه شوند.

تحقیقات نشان داده که محصولات ارگانیک مقدار کمتری نیترات دارند. مقادیر بالای نیترات خطر ابتلا به انواع سرطان را افزایش می دهد.

محصولات ارگانیک اغلب تازه تر هستند چون در تهیه آن ها از مواد نگهدارنده که طول عمرشان را بیشتر می کند استفاده نشده است.

محصولات ارگانیک سینولئیک اسید بیشتری دارند که برای سلامت قلب و عروق مفید می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موسسه آموزش عالی دیلمان لاهیجان
موسسه آموزش عالی دیلمان لاهیجان
فیلد هایی را که نشان داده می شود انتخاب کنید. سایر فیلد ها پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، درگ و دراپ کنید.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  • Attributes
  • Custom attributes
  • Custom fields
برای مخفی کردن نوار مقایسه ، به سمت بیرون کلیک کنید
مقایسه
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping