پروبیوتیک دام و طیور و آبزیان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پروبیوتیک ها چگونه عمل می کنند؟

4.jpg

 

پروبیوتیک چیست؟

اصطلاح پروبیوتیک (probiotic) که ریشه لاتین دارد، به معنی “برای زندگی” در تضاد با واژه آنتی بیوتیک به معنی “ضد حیات ” است و سازمان بهداشت جهانی (WHO) و اداره غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO)، این اصطلاح را به “ارگانیسم های زنده ای” اطلاق می کند که در صورت مصرف به میزان لازم، اثرات “سلامت زایی” موثری برای میزبان خود دارند. بسیاری از این باکتری‌ها برای گوارش بهینه غذا مفیدند. دسته‌ای از این باکتریها، علاوه بر کمک به گوارش، مولکول های پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین ها و مواد ضد میکروبی مختلف را تولید می‌کنند که برای بدن میزبان مفید می‌باشد.

استفاده از مکمل های پروبیوتیک‌ها از جمله روش‌ها و کاربردهای موثری است که می‌تواند زمینه سلامت دام و اجتماع را فراهم کند. این فراورده ها حاوی ترکیبات میکروبی زنده ای هستند که مستقیما به جیره دام، طیور و آبزیان اضافه می شوند و اثر بسیار مطلوبی بر عملکرد و سلامت آنها دارند.
مکمل های پروبیوتیک از طریق بهبود تعادل فلور دستگاه گوارش اثرات مفیدی را بر میزبان اعمال می‌کنند. پروبیوتیک ها جایگزین مناسبی برای آنتی‌بیوتیک‌های محرک رشد در نظر گرفته می‌شوند و به همین دلیل توسعه فرآورده‌های پروبیوتیکی جدید توجه قابل ملاحظه‌ای را به خود جلب کرده است. بنابراین امروزه دانش فناوری روز در صنعت تولید مکمل های خوراکی منجر به تنوع تولید این فرآورده ها با کاربردهای تخصصی در زمینه های مختلف پزشکی، دامپزشکی و دامپروری، در حذف مواد شیمیایی نامطلوب و کاهش ناهنجاریها و داشتن طبیعتی سالم، شده است. از سوی دیگر با توجه به سازگاری بالای موجود زنده هر منطقه جغرافیایی با میکروارگانیسم های بومی آن منطقه، استفاده از سويه هاي میکروبی بومی جداسازی شده از فلور میکروبی هر منطقه دارای بالاترین کارائی به عنوان پروبیوتیک مورد استفاده می باشد. بدین منظوردر این شرکت تلاش شده است که هر محصول پروبیوتیک به صورت هدفمند و خاص حیوان هدف و با استفاده از سویه های بومی جداسازی شده از آن موجود زنده انجام پذیرد.

محصولات پروبیوتیک گیاهی